+48 695 115 215 biuro@webkom.pl

Jedyne co możesz zrobić to jednorazowo utworzyć filtry Gmaila do wyszukania wiadomości starszych niż wskazana przez Ciebie data klikając w mały trójkąt Pokaż opcje wyszukiwania na prawo od paska wyszukiwania i tam wybierając Zakres dat. Możesz też przy użyciu operatorów wyszukiwania w Gmailu, wyświetlić np wiadomości z określonego przedziału (np. after:2019/9/12 before:2019/9/19 wyświetli wiadomości z tygodnia pomiędzy 12.IX a 19.IX 2019 roku) albo jeżeli chcesz zawsze starsze niż np. 30 dni to wpisujesz older_than:30d. Jak już wyświetlisz listę wiadomości tylko do skasowania to nad prawym górnym rogiem listy wiadomości klikasz w kwadrat zaznaczania, jeżeli jest więcej wiadomości to nad listą pojawi się link do zaznaczenia wszystkich wiadomości pasujących do wyszukiwania, a potem masowo skasuj te wiadomości.


Musimy ustawić filtr wyszukiwania, który pokaże nam w Gmailu tylko te wiadomości, które są z danego okresu czasu i które są nam niepotrzebne. Od nas zależy, jak stare wiadomości chcemy usunąć. Należy w filtrze także umieścić komendę, która ukryje podczas wyszukiwania rozmowy z czatów Hangouts – tych raczej nie chcemy usuwać. Skorzystamy w tym celu z poniższej komendy, którą wpisujemy w Gmailu w pasku wyszukiwania:

-in:chats older_than:12m

Fragment „-in:chats” sprawia, że nie są wyświetlane nasze konwersacje z Hangouts w wynikach wyszukiwania. Z kolei „older_than:12m” wyświetla wiadomości starsze niż 12 miesięcy – możemy tu wpisać dowolną inną liczbę, np. 10m, 15m, 20m czy 36m, aby wyświetlić wiadomości starsze niż 10, 15, 20 lub 36 miesięcy.

Gmail – wyświetlanie wiadomości starszych niż X miesięcy

Po wciśnięciu przycisku szukaj wyświetlą się tylko te wiadomości, które pasują do naszych kryteriów wyszukiwania – czyli są np. starsze niż 12 miesięcy. Opcjonalnie możemy użyć jeszcze innego filtru – zamiast wyświetlać wiadomości starsze niż X miesięcy od dnia dzisiejszego, możemy wyświetlić wiadomości od konkretnej daty (np. od 1 maja 2014 i starsze). W tym celu użyjemy takiej komendy:

-in:chats before:2014/05/01

W takim wypadku pojawią się wszystkie wiadomości, które otrzymaliśmy przed 1 maja 2014. Wystarczy podmienić datę na swoją, aby zmienić zakres wiadomości. Co więcej, do powyższych komend możemy dopisać jeszcze jeden wariant „label: unread”, który sprawi, że pojawią się tylko wiadomości nieprzeczytane – może to nam ułatwić sprawę w przypadku, gdy zależy nam po prostu na usunięciu SPAMu i newsletterów które ignorowaliśmy przez wszystkie lata. W takim wypadku powyższe komendy wyglądałyby np. tak:

-in:chats label:unread older_than:24m

lub

-in:chats label:unread before:2014/05/01

W ten sposób pojawią się tylko wiadomości nieprzeczytane z wybranego przez nas okresu czasu. Gdy już ustawimy filtr w taki sposób, że wyświetlają się wiadomości nadające się do usunięcia, to pora je teraz za jednym zamachem wyrzucić z naszej skrzynki odbiorczej.

Zaznaczanie wszystkich wiadomości pasujących do kryteriów wyszukiwania

Aby to zrobić, klikamy w przycisk zaznaczania wszystkich wiadomości (główna szara kratka zaznaczenia po lewej stronie paska narzędzi). Wiadomości zostaną zaznaczone i podświetlone na żółto. Następnie klikamy w odnośnik, który wyświetla się na samej górze listy wiadomości – „Wybierz wszystkie wiadomości, które pasują do tego wyszukiwania”. W ten sposób zaznaczone zostaną wszystkie wiadomości, które pasują do naszego filtru – nie tylko te, które widzimy na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, ale także te, które są na następnych stronach.

Teraz możemy zdecydować, co chcemy zrobić z wiadomościami. Jeśli chcemy je całkowicie usunąć, to klikamy w ikonę kosza w górnym pasku narzędzi. Wiadomości zostaną usunięte i nie będą się już nigdzie wyświetlać. Alternatywnie możemy je zarchiwizować (ikona ze strzałką w dół obok kosza). Zarchiwizowane wiadomości nie wyświetlają się w skrzynce odbiorczej, natomiast wciąż możemy je znaleźć za pomocą wyszukiwarki lub wyświetlić w podfolderach, gdy nadaliśmy im jakąś etykietę.

Gmail – potwierdzenie wykonania operacji

Gdy już wybierzemy którąś z opcji, to Gmail zapyta nas, czy na pewno chcemy wykonać tę operację, gdyż obejmuje ona wszystkie wiadomości pasujące do naszych kryteriów wyszukiwania. Potwierdzamy przyciskiem OK i gotowe – wiadomości, które były np. nieprzeczytane i starsze niż 2 lata zostaną od razu usunięte z naszej poczty lub zarchiwizowane.